Porady


Zapraszamy do korzystania z porad psychologa i ginekologa, z którymi współpracujemy.

 

6 rad dla przyszłego taty.

1.  Do niczego się nie zmuszaj jeśli czujesz, że to nie dla Ciebie. Uczestniczenie w porodzie to niesamowite przeżycie i ogromna satysfakcja, ale może okazać się zbyt silnym wstrząsem dla szczególnie wrażliwego mężczyzny.

2. Nie bój się, że na nic się nie przydasz. Sama Twoja obecność sprawi, że kobieta rodząca będzie czuła się bezpieczniej. A po za tym możesz masować jej plecy, zwilżać usta, przypominać o prawidłowym oddychaniu.

3. Nie zamartwiaj się, że wspólny poród coś między Wami popsuje. Z czasem znika pamięć o bólach porodowych i szpitalu.

4. Nie martw się o siebie. Nawet, jeśli kiepsko reagujesz na widok krwi, nie będziesz miał czasu, by zajmować się swoimi doznaniami. Poza tym nikt Ci nie każe być "po tamtej stronie", możesz stać przy łóżku partnerki tak, że nie zobaczysz ani kropli krwi.

5. Skup się na rodzącej kobiecie. Reaguj na wysyłane przez nią sygnały.

6. Przygotuj się na coś niesamowitego. Gdy po raz pierwszy będziesz trzymał swoje dziecko na rękach, poczujesz, że to chwila, której nie zapomnisz do końca życia.

 

BABY BLUES (depresja poporodowa). Poradnik dla taty

Kobieta, która wpadnie w depresję, nie potrafi sama ocenić swojej sytuacji, a tym samym sobie pomóc. Jesteś jej teraz bardzo potrzebny!

Pomóż w opiece nad dzieckiem. Gdy wrócisz do domu z pracy, zajmij się malcem. Namów żonę na odpoczynek lub wyjście do koleżanki, fryzjera, kosmetyczki. Nie mów jej: "weź się w garść".

Wysłuchaj, gdy chce Ci powiedzieć o tym, co ją martwi. Niech powie o swoich lękach i troskach. Będzie jej lżej. Nie krzycz na żonę, gdy płacze. Przytul ją. Powiedz, że ją kochasz i że wszystko jest w porządku.

Nie zapominaj też, że jest kobietą. Od czasu do czasu przynieś jej kwiaty, drobny prezent, przygotuj kolację. Poszukaj pomocy. Jeśli widzisz, że stan psychiczny młodej mamy nie poprawia się, mimo, że od porodu minęły już 2-3 miesiące. Idźcie razem do psychologa.